Top 5. Piosenki mojej młodości

Dziś obchodzę urodziny (Tylko błagam, nie składajcie mi życzeń!) i to mnie natchnęło do stworzenia kolejnego posta z gatunku lifestyle, w którym prezentuję pięć piosenek, kojarzących mi się z różnymi okresami mojego życia. Oczywiście takich utworów każdy z nas ma mnóstwo, ale wybrałam te, które mogę okrasić też jakimiś emnildowymi anegdotami. Miłej lektury.

Cichosza - Grzegorz Turnau
To pierwszy utwór jaki zarejestrowała moja dziecięca wyobraźnia (poza moją mamą grającą na fortepianie i karmiącą mnie w międzyczasie jajecznicą). Pamiętam, że teledysk lecący w TVP niesamowicie mnie hipnotyzował, tajemniczy ludzik przerażał, a Turnau śpiewający o tym, że "nie ma papieży" intrygował. "No bo jak nie ma papieży, jak jest. I jak to kilku, jak papież jest jeden?" - pytała moja dziecięca głowa samą siebie. 
Morał z tego taki, że po porzuceniu twórczości Turnaua na dobrych kilkanaście lat, przeprosiłam, wróciłam i uważam go za najlepszego polskiego artystę. Ever.


Super Fly - Music Instructor
To był bit, goddammit! Gdzieś na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum przeżywałam fascynację różnymi muzycznymi dziwactwami: elektroniką, hip-hopem, a nawet Kelly Familly (żartuję, ich akurat nie znosiłam, a wyciągnięte swetry Angelo uważałam za szczyt lumpiarstwa). W każdym razie udało mi się nawet namówić tatę na kupno kasety Bomfunk Mc's i moje szczęście nie miało wtedy granic.


The Matrix - Protect the innocent
A to kolejne z moich odkryć sprzed dziesięciu lat: techno. Do techno dobrze się tańczyło na szkolnych dyskotekach i w zasadzie tu kończy się moje obcowanie z tą muzyką w praktyce, ponieważ mój mało imprezowy sposób bycia (i rodzicielskie zakazy) nie pozwoliły mi na szerszą jej eksplorację. Może i dobrze, bo teraz zamiast Emnildy pisałaby do Was jakaś Skwarka-Solarka :)
Ale co by nie mówić o techno, niektóre kawałki były naprawdę niesamowite i do dziś słucham ich z pasją.Moonlight Shadow - DDR Music
Kolejny przykład na to, że techno jest cool! Tego utworu słuchałam w liceum, kiedy musiałam uczyć się histerii... znaczy się historii. Zamiast przysiąść porządnie do książek, które walały się po biurku, półkach i podłodze, ja wolałam siedzieć sobie ze słuchaweczkami przy magnetofonie i wyobrażać sobie, jak to do mojej głowy cudownie napływa wiedza o bitwie pod Kircholmem, a przy następnej odpowiedzi dostaję piątkę. A potem przychodziła szara rzeczywistość i... dostawałam piątkę!Bole Chudiyan - Kabhi Kushi Kabhie Ghum
Ostatni z utworów stymulował moje szare komórki w czasie mojej pierwszej studenckiej sesji. Był to czas, kiedy spałam 2-3 godziny na dobę, a mój umysł był zaprogramowany tylko na jedno: NAUKA, nauka, Mezopotamia, Ninurta-tukulti-Aszur, Hetyci, Huryci i państwo Mittani. Potrafiłam tańczyć do tej piosenki o 2-giej w nocy, gdzieś pomiędzy piątą kawą, a trzecim pluszem i też wyobrażałam sobie, że jestem najlepsza. Niestety, jako że studia w porównaniu do liceum były na poziomie hard, w tym wypadku słuchanie muzyczki po nocach sprawiło, że z egzaminu dostałam tylko 4+.Komentarze

 1. Kocham "Cichoszę" i "Bole Chudiyan" :D I tak nieśmiało pozwolę sobie napisać: wszystkiego najlepszego! :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. jakoś mi techno do Ciebie nie pasuje...bardziej ta "Cichosza":))
  życzeń nie składam...albo składam, bo co mi zrobisz!;) 100 lat!!!!!!!!!!! W zdrowiu, szczęściu i miłości!!!!!:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię czasem coś z zupełnie innej beczki:) dziękuję za życzenia. Trzymaj się!

   Usuń
 3. Ech, to my blisko urodzone, bo ja 6 czerwca. :) Tylko inne roczniki, bo Ty jesteś młoda z gimnazjum, a ja jeszcze pamiętam czasy 8-letniej podstawówki i - jeśli już o techno mowa - 2 Unlimited. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Bliźnięta to najlepszy znak zodiaku! :) Co do 2 Unlimited - znam, ale nie słuchałam tego jakoś specjalnie, zdaje się natomiast, że Włóczykij za nimi w młodości przepadał, ale nie jestem pewna. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Ostatni utwór przypomniał mi "fazę" mojej mamy na bollywood. Jeju, jak mnie irytowały te ich piosenki. :D

  Emildo ja też mimo zakazu życzę Ci wszystkiego najlepszego. I nigdy się nie zmieniaj. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pierwszy raz usłyszałam bollywoodzkich wokalistów, to nie mogłam znieść ich głosów! Dziękuję za życzenia!

   Usuń
 5. Grzecznie stosując się do zakazu, życzę Ci wszystkiego naj-naj-najlepszego z okazji... wtorku! Samych pięknych dni tygodnia Ci życzę przez najbliższe sto lat :) Serdeczne pozdrowienia, Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedni pomysł z tym wtorkiem :)Dziękuję!

   Usuń
 6. Nie składam ci wcale wszystkiego najlepszego i sto lat!

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy4/6/13

  Dum-tum bi-cha-jer, Emni!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Próbuję wyobrazić sobie Ciebie jako skwarko - solarkę...mission failed :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha! Mnie też jest ciężko, bo uwielbiam porcelanową skórę.Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Każda okazja, a nawet bez-okazja jest dobra, by dobrym ludziom życzyć wszystkiego, co dla nich najlepsze. Niniejszym życzę. A co do muzyki: Grzegorz Turnau - wielkie tak! od niepamiętnych czasów. Indyjskiego utworu nie znałam, ale przesłuchałam i jest cacy, bo lubię etno-muzykę w (prawie) każdym wydaniu. Ale techno - FEEEE!!! Co do Kelly Family, to przyznam się po cichutku, że kiedyś dawno, dawno temu... ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze. Nie zawsze na wszystkie odpowiadam, jednak każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny.
......
Ze względu na spam, komentarze do starszych wpisów są moderowane.

Popularne posty