Moja modowa pokrewna dusza: księżna Diana

Dla wielu osób ikoną stylu była cały czas, inni zauważyli ją dopiero niedawno, na fali popularności lat 90-tych i estetyki, która teraz jest trendy. Od co najmniej dwóch sezonów możemy zauważyć wielki powrót (za) dużych marynarek, kolorowych sportowych butów, opasek na włosy, oversizeu, mom jeans, złota, filozofii "mniej znaczy więcej" czy fasonów bodycon i trzeba przyznać, że Diana swoimi modowymi wyborami świetnie wpisuje się w te współczesne kanony. Ja natomiast w tym wydaniu Diany nigdy nie kupowałam, w żadnym zresztą. Właściwie to nawet nigdy dobrze nie przyjrzałam się jej stylowi, bo też i nie przepadam za samą Dianą (zawsze byłam #teamcamilla :). Jej stylówki z lat 90-tych w większości wydawały mi się zbyt seksowne i dojrzałe, a wcześniejsze kojarzyłam z czarno białymi zdjęciami z młodości przyszłej księżnej. 
......
Jakiś czas temu przypadkowo odkryłam zestawy ubrań księżnej Diany z dekady 1980-1990 i totalnie przepadłam! Znalazłam w nich wszystko, co tak bardzo kocham w modzie i styl, jaki chciałabym, by  docelowo prezentowała moja wymarzona szafa. 
Na blogu Ubieraj się klasycznie, była kiedyś taka seria wpisów, w których autorka brała na warsztat wybraną przez siebie znaną kobietę i dokładnie analizowała cechy charakterystyczne jej stylu. To znaczy: nazywała go w trzech słowach, opisywała kolory i fasony ubrań jakie nosi najczęściej i te w których czuje się bezpiecznie, a także - na podstawie zdjęć -  pokazywała schematy i zależności, ubrania na co dzień i na wielką galę. Bardzo lubiłam ten cykl, dzięki niemu zrozumiałam, że każda/każdy z nas ma swoje modowe przyzwyczajenia i na tej podstawie dokonuje wszystkich ubraniowych wyborów. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wydaje mi się, że mój schemat jest podobny do tego, co księżna Diana nosiła w latach 80-tych. Patrząc całościowo na jej styl pomiędzy 1970 a 1997 rokiem, powiedziałabym, że lata 80-te były u Diany etapem przejściowym pomiędzy stylem dziewczęcym (początek dekady), kiedy wśród jej ubrań królowały romantyczne sukienki i koronki, a modą dojrzałej kobiety, która wiedziała jak wyeksponować i podkreślić atuty swojego ciała (lata 90-te). No więc, ja jestem też na tym właśnie etapie. Nie czuję się już nastolatką, ale równie daleko mi do kobiety. Określam siebie zawsze jako "dziewczynę" i takie też - gdzieś pomiędzy - są moje modowe wybory.
......
W dzisiejszym wpisie prezentuję 8 najbardziej gorących dla mnie trendów z szafy księżnej Diany. Wszystkie rzeczy pokazane w kolażach chętnie bym założyła (modyfikując jedynie niektóre nakrycia głowy), tak więc jest to zestawienie totalnie subiektywne i chociaż pojawiają się w nim elementy, z których księżna słynęła - jak choćby duże białe kołnierze - większość zdjęć złożyłam na drodze obserwacji jej stylu i powtarzających się w nim elementów. Moje kolaże nie wyczerpują stylu księżnej w latach 80-tych. Diana miała wiele modowych twarzy, ja wybrałam po prostu 8 swoich ulubionych.
......
Jeżeli i Wam spodobały się wybrane przeze mnie stylizacje księżnej, zajrzyjcie koniecznie na mojego Pinteresta, gdzie jest ich jeszcze więcej.

1. Retro. Najczęściej można zobaczyć Dianę w sukienkach nawiązujących do mody lat 1920-1940, dopasowanych w jakimś tam stopniu do rzeczywistości lat osiemdziesiątych. Wśród nich pojawia się także ubiór nawiązujący do stylu marynarskiego (powyżej oficjalne zdjęcie z królową z okazji zaręczyn Diany i Karola), który również ma dawne i do tego królewskie korzenie. Po raz pierwszy to królowa Wiktoria, w 1841 roku, ubrała w ten strój swojego syna, co miało symbolizować patriotyczne poparcie marynarki wojennej przez monarchię, a już latach 70-tych XIX wieku ,ubiór ten przyjął się w całym niemal "cywilizowanym" świecie, jako najpopularniejszy strój dla chłopców, a później także dziewczynek.

2. Tartan. Wzór, który od razu przywodzi na myśl szkockie klany i ich historię i jest jednym z moich ulubionych w ogóle.

3. W męskim stylu. Bardzo lubię Dianę w tym wydaniu. Podoba mi się, że oprócz zestawów w których męską górę łączy ze spódnicą, możemy zobaczyć ją w stylizacjach składających się tylko z elementów tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn. Do tego jej pewna siebie postawa wskazuje, że czuje się w nich naprawdę dobrze. Nie śledziłam historii tego trendu w ósmej dekadzie XX wieku, z pewnością popularność smokingów dla kobieta rosła od lat 70-tych, kiedy zaadoptował je na nowo Yves Saint Laurent.

4. Białe kołnierze. Przyglądając się modzie księżnej Diany, trudno nie natknąć się na charakterystyczny biały kołnierz, który był jej znakiem rozpoznawczym do 1984 roku (jak twierdzą specjaliści od wizerunku). Ja z kolei natknęłam się jeszcze na porównanie, że w owym czasie, podczas kiedy żelazna dama - Margaret Thatcher, rządziła Wielką Brytanią w bluzkach z kokardami, Diana na zagranicznych wizytach podbijała serca swoimi kołnierzami, w ten sposób forsując brytyjskie interesy narodowe. Tak przynajmniej głosi anegdotka.


5. Mufki. Przeglądając stylizacje księżnej Diany, w którymś momencie powiedziałam sama do siebie: brakuje jeszcze mufki. I proszę, jest mufka. I to nie jedna. A tak przy okazji, stylizacja z szarym płaszczem wykończonym karakułami, jest jedną z moich ulubionych w ogóle. I do tego te perły...

6. Styl safari/ kolonialny. Osobiście jestem wielką fanką tego stylu, który jest piękny, praktyczny i także - jakby nie patrzeć - historyczny. Księżna Diana zgaszone kolory ziemi wybierała głównie podczas wizyt dyplomatycznych w gorących krajach (na zdjęciach podróże do Egiptu i Australii), jednak nawet w jej codziennych stylizacjach, można zauważyć pewne elementy tego trendu.

7. Plisowane spódnice i srebrne buty. Plisowana spódnica bardzo często pojawia się jako element mniej oficjalnego wizerunku księżnej, jej zwykłego codziennego życia (o ile jakaś osoba publiczna może takie mieć). Czasami jest to także sukienka z plisowanym dołem. Bardzo pomysłowym patentem jest zestawienie takiej codziennej stylizacji ze srebrnymi czółenkami, co nadaje jej elegancji.


8. Aksamity i satyny. Te dwie tkaniny są charakterystyczne dla oficjalnego wizerunku księżej Diany w latach 80-tych i trzeba przyznać, że wygląda w nich iście królewsko.

Komentarze

  1. Kocham stylizacje z tartanem, a od tych z mufkami aż mi ciepło na sercu - również dlatego, że moja babcia uwielbiała ten element garderoby. Stylowy i praktyczny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście najbardziej lubię numer 6 :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo piękny zbór zdjęć Księżnej Diany. Taką ja zapamiętałam. To historia i patrząc po obecnych trendach wracają do tego co prezentowała ona.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  5. Księżna Diana miała naprawdę wspaniały gust. Do dziś jest ikoną stylu i nie ma co się dziwić. Szkoda, że takie wzory odeszły do lamusa i w sklepach można raczej znaleźć mini, a nie maxi :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy9/7/20

    Hallo, czy tu jeszcze jest kto żyw?!

    OdpowiedzUsuń
  7. Czysta klasyka i ikoniczna moda. Elementy stroju, które nigdy nie przemijają i zawsze są na topie. Pięknie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny wpis! Świetnie zebrane zdjęcia oraz stroje Księżnej Diany :) Miała bardzo dobry gust i styl w dobieraniu ubrań oraz dodatków

    OdpowiedzUsuń
  9. Anonimowy2/11/20

    Interesujący artykuł, aksamit to moja bajka, ale mam to samo pytanie co moja "przedpisczyni" ("przedmówczyni" chyba nie pasuje odnośnie słowa pisanego).
    Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
    pajęczynę pająk przędzie...
    Jest tu kto?
    Gotka

    OdpowiedzUsuń
  10. Ale swietny wpis, ciekawy, widac ze sie mocno do tego przylozylas do niego. Najbardziej mi sie spodobala Diana w tartanie :) tzn w kratke. Uwielbiam szkocka krate. Co do samej Diany... uwazam ze dziewczyna byla bardzo zagubiona. Chyba nie wiedziala na co sie pisze. Nie pasowala do tego dworskiego zycia. Czas dorastania tez chyba nie byl dla niej latwy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze. Nie zawsze na wszystkie odpowiadam, jednak każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny.
......
Ze względu na spam, komentarze do starszych wpisów są moderowane.

Popularne posty