Odalisque


Odaliski, czyli sułtańskie nałożnice, to temat bardzo wdzięczny w europejskim malarstwie. Orient zawsze inspirował artystów, którzy w gorących, przesyconych zapachem opium krajach, widzieli ziemski raj. Szczególny wpływ na ukształtowanie się takiego wizerunku Orientu miało opublikowanie w XVIII w. francuskiego wydania Opowieści tysiąca i jednej nocy. Za ich sprawą wszystko co orientalne: haremy, eunuchowie, odaliski czy niewolników, zaczęto postrzegać w kategoriach erotycznych i zmysłowych, a Bliski Wschód urósł do rangi świata mitycznego i intrygującego. Orient stał się krainą duszy, gdzie uciekały erotyczne (choć nie tylko) marzenia Europejczyków  w okresie wojen i narodowych konfliktów. Jako iż niewielu było odważnych podróżników, wyruszających na przygody do krajów południa, wzmacniało to otaczającą je aurę tajemniczości. Ci którym udało się tam dotrzeć, zafascynowani odmienną kulturą, pogłębiali mit erotycznego Orientu w Europie, co zauważalne jest w dziełach malarskich.
......
Trudno było mi wybrać obrazy, bo tych odnoszących się do orientalizmu jest naprawdę wiele, moim głównym kryterium była hookach, czyli fajka wodna, która stanowi taki jakby motyw przewodni dzisiejszego posta. Drugim kryterium było niewątpliwe piękno obrazów, ich zmysłowa i przesycona fantazją wizja wyimaginowanego haremu, o pobycie w którym, marzyła swego czasu niejedna Europejka. Haremy wyobrażano sobie jako jaskinie Alladyna, pełne zmysłowych pokus, wzorów i kolorów, które szokowały niemal narkotyczną intensywnością. Wyobrażana na malowidłach odaliska stawała się orientalną Wenus, z białą, perłową skórą przeciwstawioną czarnemu kolorowi skóry służek i haremowych eunuchów.
......
Lady Mary Wortley Montagu, XVIII-wieczna podróżniczka i żona ambasadora brytyjskiego w Turcji, znana z listów, w których opisuje swe życie w tym kraju, tak wspomina wizytę w haremie tureckiego dyplomaty: "Przedsionek jest wyłożony marmurem, a jego konstrukcja tworzy najpiękniejszą mozaikę. Stamtąd jedno przejście prowadzi do pokoju otoczonego sofami, na których można odpocząć przed wejściem do wanny (...) wokół łóżka palą się złote kadzielnice, wydzielające najpiękniejsze zapachy Wschodu. Tutaj kilka kobiet wyznaczonych do tego celu czekało na wyjście sułtanki z kąpieli, aby wytrzeć do sucha jej piękne ciało i natrzeć je najsłodszymi olejkami."

Niczym Salome z głową Jana Chrzciciela :)
(zdjęcia: Tom Jiu)

Inspiracje:

Ferenc Franz Eisenhut, Reclining Odalisque, 1892.

Antoine Calbet, Oriental Beauty, 1883.

Edouard Richter, Dreams.

Eugène Guérard, Harem Scene.

Gabriel de Fraguier, Odalisque au nargile, 1846.

John Henry Henshall, The Harem Favourite.

Jean Ingers, Odalisque with Slave, 1839.

Turkey Woman with Hookah , ok.1880.


Komentarze

 1. Ciekawy temat - niestety te romantyczne wyobrażenia nie miały wiele wspólnego z prawdziwym życiem kobiet w haremach...
  Odważne zdjęcia, bardzo ładnie postarzone - wyglądają b. realistycznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite zdjęcia! Nie wiedziałam, że można postarzyć je aż tak. Teraz możesz udawać wampirzycę, która pamięta czasy świetności Imperium Osmańskiego, ale ciągle jest piękna i młoda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na czwartym zdjęciu od dołu wyglądasz absolutnie jak modelka ze "Szmaragdu" Muchy. Przecudowny post, dawno nie widziałam nic tak udanego! Już wczoraj po zapowiedzi nie mogłam się doczekać i naprawdę było warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ślicznie dziękuję! Co do podobieństwa, muszę nieskromnie przyznać, że masz trochę racji:)

   Usuń
 4. Przerobienie dekadenckiej sesji w album o starych zdjęciach jest świetne :)
  Orient zawsze gdzieś był w rejonie moich zainteresowań; kiedyś miałem robić prezentacje o oriencie w kulturze polskiej i żałuje że nie miałem tej wiedzy co teraz.
  Co jak co, ale zabawę mieliście dobrą przy tej sesji ;)))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam książkę pt. "Chinoiserie w Wilanowie". Zdobyłam ją niedawno, więc mogą tylko napisać, że zapowiada się ciekawie :)

   Usuń
 5. Akurat taka publikacja byłaby wtedy bardzo pomocna. z recenzji wynika że niezwykłe opisy są bardzo wciągające oraz zadziwiają wręcz ogromną dokładnością.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy28/1/13

  Mogę zapytać co studiujesz? Może, gdzieś pisałaś, ale przegapiłam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Studiowałam historię, teraz została mi już do napisania już tylko praca magisterska o kobietach w XIX w. Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Anonimowy28/1/13

  Emnildo, czy pisząc o Salome z głową Jana Chrzciciela nie miałaś na myśli "Judyty z głową Holofornesa" autorstwa Klimta? Kompozycja, Twoja fryzura i spojrzenie bardziej przypominają ten obraz...

  maymorning

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za podpowiedź! Szczerze mówiąc nawet nie skojarzyłam tej sceny z tym obrazem. Chyba dlatego, że najbardziej popularnym motywem jest Salome - tak mi się skojarzyło patrząc na zdjęcie, które zostało przycięte po obróbce (na oryginalnym widać Tomka w większym fragmencie:). Poza tym, kiedy oglądałam obrazy dotyczące orientalizmu ciągle pojawiała się Salome. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy29/1/13

   No tak, piękny orientalny taniec Salome przed Herodem :) to dopiero klimat! :)

   maymorning

   Usuń
 9. Marvelous effects on the photographs, love it :)

  ***

  The Marvelous World of Narcissa

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie Wam to wyszło! i obróbka zdjęć doskonała! Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy4/2/13

  Zdjęcia są świetnie postarzone, czy można wiedzieć, przy użyciu jakiego programu? Oczywiście, jeśli to nie jest objęte tajemnicą:D
  Pozdrawiam Adam

  OdpowiedzUsuń
 12. Oooo ale klimatyczne te fotki. Jakiego programu uzyłaś do obróbki? :)

  OdpowiedzUsuń
 13. No właśnie nie pamiętam jaki to był program, bo postarzałam je jakiś czas temu, ale robiłam to przez internet. W wyszukiwarkę wpisałam coś na zasadzie: "postarzanie zdjęć", "stare zdjęcia" - jakoś takoś. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, po raz pierwszy trafiłam na takiego bloga, zachwycasz! czytam na jednym oddechu juz trzeciego posta :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Bardzo mnie cieszą takie komentarze. Dziękuję za poprawę humoru!

   Usuń
 15. Ostatnie zdjęcie Twojej przyjaciółki wygląda przepięknie, jest tak realne i klimatyczne. Włóczykij też nieźle się wspasowuje. :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze. Nie zawsze na wszystkie odpowiadam, jednak każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny.
......
Ze względu na spam, komentarze do starszych wpisów są moderowane.

Popularne posty